
Jak wybrać bezpieczne meble dziecięce?
Bezpieczeństwo możemy rozumieć na wiele sposobów. Nie chodzi tutaj przecież tylko o odpowiednie normy i certyfikaty, które każdy dopuszczony do sprzedaży mebel tak de facto powinien spełniać. To także nasza zdolność do przewidywania pewnych sytuacji, które normalnie w przypadku osoby dorosłej nie mają prawa się zdarzyć. Meble dla dziecka muszą być nie tylko funkcjonalne i użyteczne, ale właśnie bezpieczne pod każdym względem...
Certyfikaty, atesty, pozwolenia...
Pierwszym etapem powinny być certyfikaty. W UE istnieją laboratoria, które badają jakość wykonanych mebli. Jest ich bardzo dużo, a najbardziej znane to TUV Rheinland czy Laborex. Warto więc sprawdzić czy meble dziecięce posiadają odpowiednie atesty. Jako rodzic nie posiadamy na tyle wiedzy specjalistycznej, aby stwierdzić czy materiał, z którego wykonane są meble jest szkodliwy czy nie. To samo zresztą dotyczy nie tylko surowca, ale także farb i lakierów. Znak certyfikacji to dziś podstawowa sprawa.
Czytaj także: Jakie meble do sypialni dla dziecka?
Skład chemiczny mebli dziecięcych
Chemia jest dziś we wszystkim, ale szczególnie narażone są na jej działanie osoby starsze i dzieci. Meble przeznaczone do pokoju dziecka powinny być wolne od wszelkiego typu metali ciężkich - to podstawowa zasada, której warto przestrzegać. W szczególności zwróćmy uwagę na skład lakierów wykorzystywanych do ich malowania oraz wszelkiej maści tworzyw sztucznych. Z pozoru może nam się to wydawać dziwne, ale meble wchodząc w bezpośredni kontakt z niezwykle delikatną skórą dziecka potrafią osłabiać organizm zwłaszcza malucha, który na tym etapie życia ma jeszcze niewielką odporność.
Zabezpieczone listwą łóżko piętrowe BRW Namek
Naturalne drewno to najlepszy wybór
Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów naturalne drewno jest najlepsze, ale też zdecydowanie najdroższe. Nie każdego stać na takie rozwiązanie, więc warto poszukać tańszych i bezpiecznych alternatyw. Decydując się na zakup mebli dziecięcych z drewna warto sprawdzić jego jakość, pod kątem tego czy nie jest zgniłe lub nie posiada przypadkiem uszczerbków. Wartym uwagi dodatkiem do drewna jest farba ekologiczna - koniecznie z atestem nieszkodliwości, która nie ma w swoim składzie szkodliwych substancji.
Bezpieczny sposób zamykania
Przyciśnięcie czy przygniecenie paluszków małego dziecka to najczęściej występujący uraz. Niestety zazwyczaj bardzo bolesny i każdy z nas to przechodził. Wybierając bezpieczne meble dziecięce zwróćmy uwagę zwłaszcza na szuflady i szafki. Mechanizmy bezpiecznego zamykania to współcześnie jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa, które w skuteczny sposób pozwolą uniemożliwić przytrzaśnięcia różnych części ciała. Identyczna sytuacja dotyczy zakleszczeń - meble nie powinny co do zasady posiadać miejsc, gdzie dziecko może zakleszczyć sobie palec lub dłoń.
Czytaj także: Biurko w pokoju dziecka - o czym warto pamiętać?
Zwróćmy uwagę na krawędzie…
Zaokrąglone lub fazowane krawędzie i narożniki to absolutnie podstawowy element bezpiecznego mebla. Nie zapominajmy, że dziecko w młodym wieku nie ma żadnej stabilności, ani wyrobionej koordynacji ruchowej. Upadki, nawet niespodziewane są na porządku dziennym i nie unikniemy ich nawet przy asyście osoby dorosłej. Niezwykle ważne jest więc to jak wykonane są wszystkie krawędzie i narożniki w meblach dziecięcych. Nie mogą być ostre i wystawać poza obręb mebla. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu pomogliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie: Jak bezpiecznie wybrać meble do pokoju dziecka? Warto z pewnością wzbogacić swoją wiedzę na ten temat czytając fora i opinie ludzi, którzy mogą Państwo wskazać inne ciekawe wskazówki wynikające z własnego doświadczenia. Głowa dziecka to zawsze “puszka pandory”, w której jest milion pomysłów na minutę. Należy więc rozpatrywać każdy zakup indywidualnie mając też na uwadze to jak aktywna jest nasza pociecha.
Zestaw Winnie to nowoczesne i wnętrze, które nada się zarówno do pokoju dziecka jak i nastolatka