Na jakiej wysokości lampy nad stołem?
Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w aranżacji każdego pomieszczenia w domu. Nie tylko sprawia, że przebywanie w kuchni, salonie lub jadalni po zmroku staje się przyjemne, lecz także optycznie powiększa przestrzeń i wprowadza do niej nieco harmonii i ciepła. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sam fakt pomieszczenia lampy jest istotny, lecz równie ważny jest wybór jej modelu oraz wysokość zawieszenia. W artykule znajdziesz garść wskazówek dotyczących doboru lamp wiszących oraz kilka porad na jakiej wysokości umieścić lampę sufitową nad stołem. Przeczytaj i dowiedz się na co zwrócić uwagę, co jest ważne, a czego się wystrzegać. Przyjemnej lektury!
Typ lampy a kształt stołu - jaka lampa nad stół do jadalni?
Lampa sufitowa to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia jadalni. Jej podstawowym zadaniem jest oświetlenie stołu, lecz spełnia ona także szereg dodatkowych funkcji. Odpowiednio dobrana jest eleganckim elementem wystroju wnętrza, wprowadza do pomieszczenia przyjemną, nastrojową atmosferę i optycznie ociepla przestrzeń. Jest jednym z podstawowych czynników wpływających na klimat panujący we wnętrzu, dlatego nie może jej zabraknąć w żadnej jadalni.
Oświetlenie jadalni odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu, dlatego nie warto bagatelizować tego zagadnienia i już na etapie projektowania rozważyć kształt, styl, rodzaj i wysokość zawieszenia lampy nad stołem. Niemniej jednak, warto pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem na oświetlenie przestrzeni jest wykorzystanie wielu różnorakich źródeł światła, w tym lamp wiszących, stojących, punktowych oraz odpowiednie zarządzanie światłem dziennym.
Wybierając lampę wiszącą do jadalni warto zakupić model, który równomiernie oświetli cały stół, a jednocześnie nie będzie oślepiał zasiadających przy nim gości. Dobrym pomysłem jest uzależnienie wyboru lampy od kształtu stołu jadalnianego. Jeśli w Twojej jadalni stoi duży, prostokątny lub owalny stół najlepszym rozwiązaniem będzie jedna, podłużna lampa lub kilku mniejszych powieszonych w szeregu. Jeśli jednak dobierasz oświetlenie do okrągłego stołu postaw na pojedynczą lampę zawieszoną centralnie nad nim. Ciekawą opcją są także lampy nad stół od regulowanej wysokości. Dobrze sprawdzają się w połączeniu ze stołami jadalnianymi z podnoszonym blatem.
Wysokość lampy nad stołem - jak prawidłowo powiesić lampę wiszącą
Wieszanie lampy sufitowej to czynność wymagająca nieco wprawy oraz uwzględnienia paru ważnych czynników. Po pierwsze wysokość lampy nad stołem jadalnianym musi być nie mniejsza niż 80 cm. To minimalna wartość, która zapewnia komfort użytkowania stołu. Niższej zawieszone żyrandole mogłyby utrudniać np. nakrywanie do stołu lub zbieranie brudnych naczyń. Po drugie montaż lampy nad stołem warto uzależnić od jej rodzaju. Lampy z otwartym, ażurowym lub szklanym kloszem mogą oślepiać gości zasiadających przy stole. W takich sytuacjach warto zwiększyć odległość lampy od stołu do 1,5m. Dobrym wybiegiem w takiej sytuacji są także mleczne żarówki niższej mocy, np. 60 W. Po trzecie warto wiedzieć, że oświetlenie stołu jadalnianego nie zależy wyłącznie od typu klosza i odległości lampy od stołu, lecz także od rodzaju żarówek. Okrągłe żarówki rozpraszają światło wokół, natomiast wąskie i podłużne modele oświetlają nieco bardziej punktowo. Aspekt ten należy uwzględnić już na etapie projektowania oświetlenia jadalni.
Czytaj także: Jak wybrać stół do kuchni?
Odległość między dwiema lampami nad stołem
Równomierne oświetlenia stołu w jadalni jest niezwykle ważne zarówno ze względu na użyteczność pomieszczenia, jak i z przyczyn estetycznych. Sprawdzonym sposobem na ujednolicenie oświetlenia stołu jadalnianego jest zwiększenie odległości lampy od stołu w jadalni, niemniej rozwiązanie to może zakłócić harmonię wnętrza. Drugą metodą jest powieszenie kilku lamp obok siebie. Ile jednak powinna wynosić odległość między nimi?
Dobrym pomysłem jest zawieszenie dwóch lamp tak, by dzieliły długość stołu na trzy równe odcinki lub trzech lamp tak, by dzieliły go na cztery jednakowe części. Dla przykładu, jeśli stół w Twojej jadalni ma 2,5 m długości możesz oświetlić go dwiema lampami zawieszonymi jedna na 84, a druga na 167 centymetrze stołu licząc od jednego z jego końców. W przypadku wieszania trzech lamp odległości te wynosiłyby 60 cm, 125 cm i 190 cm od końca stołu.
Odległość lampy od stołu - wskazówki
- Rekomendowana wysokość zawieszenia lampy nad stołem wynosi minimum 80 cm, jednakże wartość tę warto uzależnić od własnych preferencji i przyzwyczajeń. Mniejsza odległość lampy od stołu w jadalni sprawia, że światło skupia się w jednym punkcie, a pomieszczenie wygląda przytulniej. Taki zabieg wprowadzi do wnętrza nieco intymności i w efektowny sposób podkreśli jego charakter.
- Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się lampy zawieszone na różnych wysokościach, m.in. lampy wykonane ze starej kłody drewna. To oryginalny dodatek do wnętrza, który przykuwa uwagę swoją oryginalnością i atrakcyjnym wyglądem.
- Ciekawą opcją na urozmaicenie wnętrza są ściemniacze, za pomocą których można płynnie regulować natężenie światła w pomieszczeniu. Maksymalne oświetlenie dobrze sprawdzi się podczas pracy przy stole w jadalni lub w trakcie oficjalnych spotkań, natomiast światło o niższym natężeniu pozwoli zbudować romantyczny, kameralny nastrój niezbędny do relaksu.
- Projektując oświetlenie jadalni warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt żyrandola i odległość lampy od stołu, lecz także na właściwości samej żarówki, m.in. temperaturę jej światła. W jadalni najlepiej sprawdzą się modele o tzw. barwie ciepłej wynoszącej mniej niż 3300 K.
Nowoczesne lampy wiszące - akcesoria do lamp w jadalni
Współczesne lampy często są wyposażone w innowacyjne rozwiązania umożliwiające m.in. regulację wysokości lampy nad stołem lub uniezależnienie miejsca powieszenia lampy od wyprowadzenia elektrycznego. Nowoczesne lampy sufitowe wykorzystują szereg różnorodnych systemów kablowo - prętowych, dzięki którym w prosty sposób można stworzyć innowacyjny system oświetlenia w jadalni, który na dodatek wygląda dobrze.
Postępowość branży oświetleniowej przejawia się nie tylko w sposobie montażu lamp, lecz także metodzie ich wykonania. Przykładowo dużą popularnością cieszą się lampy bez odblasku, które zabezpieczają przed odbijaniem się światła od blatu i chronią osoby siedzące przy stole przed oślepieniem.
Czytaj także: Jaki stół do nowoczesnej kuchni?
Bestsellery
- Wyprzedaż!
-
2024-11-08 Skandynawska łazienka w polskim stylu – proste formy, jasne kolory i naturalne materiałyStyl skandynawski to jedna z najbardziej charakterystycznych i popularnych estetyk w aranżacji wnętrz. Chociaż każdy...Czytaj więcej
-
2024-11-03 Przemysłowe nawilżacze powietrza – jak poprawić komfort i funkcjonalność w dużych przestrzeniach użytkowychWilgotność powietrza to aspekt, który wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na stan techniczny...Czytaj więcej
-
2024-09-27 Pokój w stylu vintage - jak stworzyć unikalne wnętrze z charakteremUrządzenie pokoju w stylu vintage to fascynująca podróż w czasie, która pozwala stworzyć wyjątkowe i pełne osobowości...Czytaj więcej
-
2024-08-27 Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź sytuację na rynku mieszkaniowym w PolsceMarzenie o własnym mieszkaniu jest dla wielu osób w zasięgu ręki. Rynek nieruchomości w Polsce kształtuje się...Czytaj więcej
-
2024-05-05 Komoda idealna - kiedy mebel służy nie tylko do przechowywania?Komoda znajduje swoje miejsce w wielu domach. Czy to w sypialni, gdzie tuli do snu nasze ubrania, czy w salonie,...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Dlaczego warto zainwestować w krzesła drewniane?Nie da się zaprzeczyć, że wybór odpowiednich mebli do domu lub biura jest kluczowym elementem, który ma wpływ na...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Najmodniejsze pastelowe meble i dodatki do salonuDelikatność i nowoczesność – to dwa słowa, które doskonale opisują jeden z najgorętszych trendów w designie wnętrz,...Czytaj więcej
-
2024-03-05 Plafony do salonu - ciekawa alternatywa dla lamp wiszących. Jaki model wybrać?Oświetlenie to bardzo ważny element każdego pokoju dziennego i jego wybór zdecydowanie nie powinien być przypadkowy....Czytaj więcej