Na jakiej wysokości umieszczać szafki kuchenne?
Szafki kuchenne są niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Korzystamy z nich codziennie przygotowując posiłki, użytkując akcesoria kuchenne, gotując i sprzątając. Jedną z decyzji jakie trzeba podjąć w fazie projektowania kuchni jest dobór wysokości blatu roboczego, wysokości szafek od blatu oraz wysokości zawieszenia szafek kuchennych. Komfort pracy w kuchni jest niezwykle ważny dlatego nie warto bagatelizować tej decyzji. Poświęć chwilę na odpowiednie dopasowanie wysokości szafek kuchennych do swoich indywidualnych preferencji, a później będziesz sobie wdzięczny!
Wysokość blatów kuchennych - jak komfortowo zaplanować kuchnię?
Projektowanie mebli kuchennych to nie tylko wybór koloru i faktury szafek oraz materiału, z którego zostały wykonane, lecz także wybór ich układu i rozmiaru. Wysokość blatu, głębokość szafek oraz wysokość zawieszenia szafek kuchennych mają ogromny wpływ na komfort użytkowania kuchni, dlatego warto poświęcić chwilę i optymalnie dopasować je do własnych potrzeb i przyzwyczajeń.
Standardowo dolne szafki kuchenne mają wysokość 83 - 86 cm, z czego 10 cm to nóżki, 72 cm to półki, a 1 - 4 cm to grubość blatu. Wymiary te niezwykle rzadko są mniejsze - wysokość blatu roboczego obniża się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy warunki pomieszczenia nie pozwalają na zamontowanie go wyżej. Dużo większą popularnością cieszą się szafki kuchenne, których blat jest zamontowany na wysokości 90 - 95 cm. To rozwiązanie odpowiednie dla osób wysokich, dla których praca przy niskim blacie mogłaby być uciążliwa.
Blaty kuchenne zamontowane na wysokości ponad 95 cm od poziomu podłogi określane są jako blaty barowe i nie zaleca się wykorzystywania ich w roli blatów roboczych ze względu na niewłaściwy układ ramienia i łokcia w pozycji stojącej.
Głębokość szafek kuchennych
Standardowo głębokość szafek w kuchni wynosi 56 cm (58 cm z frontami). Wartość ta wynika z minimalnej głębokości urządzeń kuchennych, takich jak piekarnik, lodówka i zmywarka oraz z miejsca niezbędnego do ich podłączenia. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników wartość tę można zwiększyć kierując się zasadą, że głębokość blatu zwiększamy o tyle samo centymetrów co korpus szafek.
Głębokość górnych szafek kuchennych z reguły wynosi 30 cm (32 cm z frontami). To wartość odpowiednia do przechowywania nawet dużych talerzy, a także kubków, szklanek i artykułów spożywczych. Zwiększenie lub zmniejszenie głębokości szafek wiszących jest oczywiście możliwie, lecz wymaga uwzględnienia kilku czynników wpływających na komfort użytkowania i estetykę kuchni.
Czytaj także: Jak zawiesić szafki kuchenne?
Wysokość górnych szafek kuchennych
Zastanawiasz się ile powinna wynosić wysokość górnych szafek kuchennych? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Wysokość szafek wiszących jest kwestią absolutnie dowolną i możesz w pełni uzależnić ją od swoich indywidualnych potrzeb!
Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór wiszących mebli kuchennych w wielu formach i rozmiarach - od klasycznych półek po modele o wysokości aż do 864 mm. Dużą popularnością cieszą się m.in. konstrukcje złożone z dwóch korpusów ułożonych jeden na drugim.
Bogata gama modeli szafek wiszących sprawia, że możesz dowolnie miksować formy i kształty uzyskując różnorakie efekty ciekawe pod względem wizualnym i użytkowym. Witryna? Półka na przyprawy? Mieszaj dowolnie fasony i wzory i stwórz kuchnię swoich marzeń!
Wysokość szafek kuchennych nad blatem
Wysokość montażu szafek kuchennych to niezwykle ważny parametr, który warto ustalić już na etapie projektowania. Zbyt wysoko zawieszone meble uniemożliwiają wygodne korzystanie z przedmiotów, które się w nich znajdują, natomiast jeśli ich wysokość jest zbyt niska mogą przeszkadzać podczas codziennych czynności i uniemożliwiać np. przechowywanie niektórych sprzętów AGD na blacie.
Standardowo wysokość górnych szafek od blatu roboczego wynosi 60 cm. Wartość ta jest optymalna zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i estetycznym. W zależności od wysokości użytkowników kuchni może się ona nieznacznie różnić, jednakże zaleca się by wysokość szafek kuchennych nad blatem nie była mniejsza niż 45 cm i większa niż 70 cm.
Wysokość montażu szafek kuchennych - standardowe wymiary szafek a indywidualne potrzeby użytkowników
Standardy dotyczące wysokości montażu szafek kuchennych oraz ich gabarytów ustalono by móc komfortowo pracować przy kuchennym blacie, a przy tym optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania w kuchni. Wartości te mogą jednak ulec nieznacznej modyfikacji i zostać dopasowane do wymagań użytkowników. Wszak nie ma sensu by osoba mająca 180 cm wzrostu pochylała się nad blatem odpowiednim dla kogoś, kto ma 165 cm wzrostu i odwrotnie, ktoś niski nie powiesi szafek górnych na wysokości uniemożliwiającej mu swobodną pracę. Przestrzeń kuchenna ma przede wszystkim być wygodna, dlaczego więc nie dopasować wysokości szafek do swojego wzrostu?
Czytaj także: Nowoczesne szafki pod telewizor
Bestsellery
- Wyprzedaż!
-
2024-11-08 Skandynawska łazienka w polskim stylu – proste formy, jasne kolory i naturalne materiałyStyl skandynawski to jedna z najbardziej charakterystycznych i popularnych estetyk w aranżacji wnętrz. Chociaż każdy...Czytaj więcej
-
2024-11-03 Przemysłowe nawilżacze powietrza – jak poprawić komfort i funkcjonalność w dużych przestrzeniach użytkowychWilgotność powietrza to aspekt, który wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na stan techniczny...Czytaj więcej
-
2024-09-27 Pokój w stylu vintage - jak stworzyć unikalne wnętrze z charakteremUrządzenie pokoju w stylu vintage to fascynująca podróż w czasie, która pozwala stworzyć wyjątkowe i pełne osobowości...Czytaj więcej
-
2024-08-27 Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź sytuację na rynku mieszkaniowym w PolsceMarzenie o własnym mieszkaniu jest dla wielu osób w zasięgu ręki. Rynek nieruchomości w Polsce kształtuje się...Czytaj więcej
-
2024-05-05 Komoda idealna - kiedy mebel służy nie tylko do przechowywania?Komoda znajduje swoje miejsce w wielu domach. Czy to w sypialni, gdzie tuli do snu nasze ubrania, czy w salonie,...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Dlaczego warto zainwestować w krzesła drewniane?Nie da się zaprzeczyć, że wybór odpowiednich mebli do domu lub biura jest kluczowym elementem, który ma wpływ na...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Najmodniejsze pastelowe meble i dodatki do salonuDelikatność i nowoczesność – to dwa słowa, które doskonale opisują jeden z najgorętszych trendów w designie wnętrz,...Czytaj więcej
-
2024-03-05 Plafony do salonu - ciekawa alternatywa dla lamp wiszących. Jaki model wybrać?Oświetlenie to bardzo ważny element każdego pokoju dziennego i jego wybór zdecydowanie nie powinien być przypadkowy....Czytaj więcej