Opływowe kształty mebli, czyli styl organiczny
Czym jest styl organiczny?
Styl organiczny zestawia nowoczesne, eleganckie kształty z organicznymi materiałami, kolorami i teksturami. Celem tego stylu jest stworzenie równowagi pomiędzy nowoczesnymi, surowymi liniami a ziemistymi materiałami, przy zachowaniu funkcjonalności. Autentyzm naturalnych materiałów wraz z pięknem naturalnych faktur tworzą niepozowaną elegancję.
Organiczny dizajn swój początek miał w architekturze i nie jest to zjawisko nowe. Prekursorem architektury organicznej był Frank Lloyd Wright, który jako pierwszy użył tego terminu. Architekt jest autorem projektu słynnego domu o nazwie “Fallingwater” zbudowanego w 1937 roku. Dom został zbudowany częściowo nad wodospadem z łamanego kamienia wydobytego z tego samego regionu, w myśl idei integracji człowieka, natury i architektury.
Unikalną cechą tego domu jest fakt, że został wybudowany na szczycie wodospadu, a tym samym na styku cywilizacji natury. Osoby mieszkające w “Fallingwater” słyszą dźwięk przepływającej wody, co wzmacnia kontakt z naturą, to połączenie idealnie spełnia funkcje architektury organicznej.
Cechy charakterystyczne stylu organicznego:
- Naturalna paleta barw — jasne, ciepłe, ziemiste kolory to esencja stylu organicznego, przy wyborze kolorów obowiązuje minimalizm. Paleta barw w stylu organicznym to wszystkie kolory, które dała nam natura, ziemiste, neutralne, ciepłe odcienie brązów, delikatna zieleń, wyblakły błękit, szarość, biel.
- Prostota — im mniej tym lepiej, uporządkowana przestrzeń, czysta, oszczędna forma mebli i dużo przestrzeni wizualnej. Proste, czyste linie naśladujące naturę, aby jak najbardziej uzyskać efekt organiczny.
- Opływowe kształty — meble w stylu organicznym posiadają obłe formy, cechują je krągłe, owalne kształty. Opływowe, harmonijne kształty dodają wnętrzu spokoju, wyciszenia i ładu.
- Naturalne materiały — drewno, kamień, juta, bambus, len organiczny czy rattan. Nowoczesności dodadzą takie materiały jak stal nierdzewna czy mosiądz.
- Kontrastowa tekstura v połączenie gładkich i nieregularnych faktur, np. chropowaty kamień w duecie z miękką pościelą, albo skóra z gładkim marmurem.
- Roślinność — natura jest nierozerwalnie związana z projektem. Roślinność to dodatkowy element stylu organicznego, kwiaty i zielony kolor mają bardzo dobry wpływ na nasz układ nerwowy, roślin doniczkowe stworzą przytulny klimat i pozytywnie wpłyną na redukcję stresu.
Jak wprowadzić styl organiczny do swojego domu?
Salon
Zacznij od wyboru palety barw, ściany najlepiej zachować w jasnych kolorach, takie kolory są przyjemne i działają kojąco, jeśli zależy Ci na kolorze postaw na neutralny kolor ścian i większych mebli, a następnie dodanie kolorystycznych akcentów w postaci dekoracji. Zachowaj rozsądek, zbyt duża ilość bieli stwarza sterylne, szpitalne wrażenie a tego chcemy uniknąć.
Pamiętaj, że neutralne kolory to nie tylko biel, błękity, brązy i zieleń to również ziemiste kolory. Ogólna zasada jest taka, że organiczny design wspiera neutralne kolory ścian, tak aby przestrzeń nie przyćmiła innych elementów wystroju.
W salonie w stylu organicznym wybór powinien paść np. na kremową sofę w minimalistycznym stylu o prostych liniach i komfortowym kształcie. Do tego warto dobrać fotele o opływowych, nowoczesnych kształtach a do tego krzesło akcentujące z rattanu lub drewna i zakrzywiony stolik kawowy o szorstkiej strukturze.
Przy wyborze stolika kawowego mamy więcej możliwości może to być owalny, okrągły stolik kawowy o prostym designie na zgrabnych nóżkach, zarówno z naturalnych materiałów takich jak drewno, rattan czy stolik przypominający blok drewna albo połączenie metalu z drewnem. Aby wzmocnić opływowy kształt, wybieraj meble w jednolitych kolorach. W salonie nie może zabraknąć roślin, możesz wybrać palmę bambusową czy skrzydłokwiat albo postawić sękaty pień drzewa.
Sypialnia
Kolorystyka powinna być neutralna, co nie oznacza, że nie można użyć bardziej nasyconych odcieni. Okrągłe formy w sypialni to łagodne kanty, zaokrąglone zagłówki i nóżki a do tego łóżko tapicerowane w jednej tonacji kolorystycznej. Królować tutaj również będą tekstylia wyprodukowane w zrównoważony sposób, najlepiej poświadczone certyfikatem OEKO-TEX — pościele, poszewki na poduszki — czyli naturalne tkaniny takie jak len, organiczna bawełna, wełna czy jedwab.
Dodasz teksturę poprzez włączenie chropowatych elementów: obraz olejny na ścianie, bawełniane koce, tkane kosze czy ręcznie robioną ceramikę. Aby, dopełnić wygląd dodaj ulubione rośliny, postaw je na komodzie lub na stoliku nocnym.
Bestsellery
-
2024-11-08 Skandynawska łazienka w polskim stylu – proste formy, jasne kolory i naturalne materiałyStyl skandynawski to jedna z najbardziej charakterystycznych i popularnych estetyk w aranżacji wnętrz. Chociaż każdy...Czytaj więcej
-
2024-11-03 Przemysłowe nawilżacze powietrza – jak poprawić komfort i funkcjonalność w dużych przestrzeniach użytkowychWilgotność powietrza to aspekt, który wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na stan techniczny...Czytaj więcej
-
2024-09-27 Pokój w stylu vintage - jak stworzyć unikalne wnętrze z charakteremUrządzenie pokoju w stylu vintage to fascynująca podróż w czasie, która pozwala stworzyć wyjątkowe i pełne osobowości...Czytaj więcej
-
2024-08-27 Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź sytuację na rynku mieszkaniowym w PolsceMarzenie o własnym mieszkaniu jest dla wielu osób w zasięgu ręki. Rynek nieruchomości w Polsce kształtuje się...Czytaj więcej
-
2024-05-05 Komoda idealna - kiedy mebel służy nie tylko do przechowywania?Komoda znajduje swoje miejsce w wielu domach. Czy to w sypialni, gdzie tuli do snu nasze ubrania, czy w salonie,...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Dlaczego warto zainwestować w krzesła drewniane?Nie da się zaprzeczyć, że wybór odpowiednich mebli do domu lub biura jest kluczowym elementem, który ma wpływ na...Czytaj więcej
-
2024-04-20 Najmodniejsze pastelowe meble i dodatki do salonuDelikatność i nowoczesność – to dwa słowa, które doskonale opisują jeden z najgorętszych trendów w designie wnętrz,...Czytaj więcej
-
2024-03-05 Plafony do salonu - ciekawa alternatywa dla lamp wiszących. Jaki model wybrać?Oświetlenie to bardzo ważny element każdego pokoju dziennego i jego wybór zdecydowanie nie powinien być przypadkowy....Czytaj więcej